Tämä planeetta ei kuulu meille ihmisille. Luonto ei ole olemassa, jotta voisimme käyttää sen loppuun. Me olemme planeetta, me olemme luonto. Jos luonto loppuu, lopumme mekin.
Meidän on löydettävä uusi “me” – Ihmiskunnan sijaan Elonkunta. Kaikki elävät ja tuntevat olennot. Meidän kohtalomme on yhteinen.
Tämä on iso käänne, evoluution kvanttihyppy, radikaalin ihmisyyden rauhansopimus: Meidän on tehtävä rauha nykyhetken kanssa, yksilötasolla itsemme kanssa, toistemme kanssa ihmisinä ja luonnon kanssa tämän planeetan asukkaina.
Tämä rauha tarkoittaa siirtymää ihmiskeskeisestä maailmankuvasta elämäkeskeiseen. Kaikki elämä tällä planeetalla on yhtä tärkeää. Ehkä joskus siirrymme muillekin planeetoille, myös sen on tapahduttava kunnioittavasti.
Pohdinnan paikka:
(pohdi yksin) Oletko sovussa itsesi kanssa? (aloita dialogi) Entä muiden ihmisten, luonnon, tämän hetken kanssa?